• Za Duchem Kopernika i zapachem piernika!

• Dnia 21 kwietnia klasy 4b, 5b oraz 6 wybrały się na wycieczkę do Torunia. Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. Uczniowie mogli zmierzyć się z krzywą wieżą, poznać historię miasta i podziwiać piękne, zabytkowe kamienice. Poznali również toruńskie losy Mikołaja Kopernika.

W programie wycieczki niezwykłą atrakcją było obejrzenie Centrum Nowoczesności - Młynu Wiedzy. To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni.

Zwieńczeniem tego bogatego i pełnego wrażeń dnia, była wizyta w pracowni piernikarskiej, gdzie uczniowie poznali historię i tradycje oraz własnoręcznie wyrobili ten przysmak.

(B. Małgowska, M. Jarentowska, M. Gierlik, M. Spychała)

• "Ekologia w poezji"

• Kolejny sukces naszych recytatorów.

W Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Ekologia w poezji”, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Więckowicach

w kategorii klas 1-3:

I MIEJSCE zajęła Anatolia Kwiatkiewicz z klasy 3b

II miejsce przypadło Marisie Bernat również z klasy 3b

III miejsce zajęła Julia Czubek (ZSP Więckowice)

• Dni Książki dla Dzieci.

•  W kwietniu obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowie mogli wziąć udział w quizie, który polegał na odgadywaniu tytułów książek na podstawie zdjęć z książkowymi bohaterami, w których wcielili się nasi uczniowie. Uczennice z klas 8 czytały młodszym kolegom książki z biblioteki. Przedszkolaki wzięły  udział w konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater z książki” a wszyscy uczniowie mogli przynieść swoje ulubione książki na klasowe wystawy. Zobaczcie krótką fotorelację z wydarzenia.

• Tydzień z Arkadym Fiedlerem

• W obecnym roku szkolnym, na przełomie marca i kwietnia – podczas „Tygodnia z Patronem”– poznawaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę o życiu oraz twórczości Arkadego Fiedlera.

Starsze klasy rozpoczęły działania od obejrzenia prezentacji o patronie, młodsze pojechały do jego domu w Puszczykowie– obecnie znajduje się tam muzeum upamiętniające pisarza i podróżnika.

W roku szkolnym 2021/2022„podróżowaliśmy” dookoła świata, poznając miejsca, które odwiedził nasz patron. Efektem działań z tego tygodnia są różnorodne prace uczniów: plakaty o jego podróżach do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, na Syberię.

Musimy wymienić aktywności naszych uczniów, którzy mogą być dumni z podjętego wyzwania: klasa 4a przygotowała flagi państw, w których był Arkady Fiedler, natomiast dzięki pracom uczniów z klasy 7b – tipi oraz indiańskiemu kajakowi – powstała „wioska” indiańska. Młodsze klasy wzbogaciły ją w zwierzęta m.in. wężee i papugi. Piątoklasiści wykonali maski z kartonów, zainspirowane maskami plemion afrykańskich. Pojawiły się też zwierzęta, które najprawdopodobniej widział nasz patron podczas afrykańskich podróży – i tu znowu mamy efekty prac młodszych uczniów naszej szkoły. A to jeszcze nie koniec tej listy!

Wielu nauczyło się i zatańczyło dwa układy taneczne do muzyki etnicznej Afryki i Ameryki, a klasa 4b zaprezentowała taniec „Pata Pata”. Ósmoklasiści z oddziału „a” dokładnie policzyli ilość przebytych kilometrów, a oddział „b” przeprowadził wywiad z podróżnikiem.

Nie zapomnieliśmy o trudnych wojennych czasach, gdy Arkady Fiedler przebywał w Anglii i dokumentował dokonania Dywizjonu 303. Klasa 6 wykonała replikę samolotu, na którym latali polscy piloci, a 7a – cały dywizjon. Dla uczniów klas starszych przewidziany był konkurs wiedzy o patronie, ale wzięło w nim udział tylko dwóch odważnych uczniów z klasy 5b i byli to: Olivier Wolny i Marcin Baranowski. Obaj mogą być dumni z wyniku.

Ciekawe, co odkryjemy z Arkadym Fiedlerem w kolejnym roku szkolnym?

• Telewizja WTK w naszej szkole

• Gościliśmy wczoraj telewizję WTK, która przygotowuje materiał o projekcie „Europejska Szkoła w Chomęcicach-kształtowanie kompetencji kluczowych z matematyki i informatyki” do programu o funduszach europejskich.

Będzie można go obejrzeć w najbliższy poniedziałek o godz.19:10.  - ZAPRASZAMY -z Mateuszem Menkina